Opustila nás nejúspěšnější česká moderní gymnastka Hana Sitnianská-Mičechová

V pátek 11. 12. 2020 ve večerních hodinách zasáhla celou moderní gymnastiku a její příznivce zpráva nejsmutnější. Do slavného sportovního nebe navždy odešla naše nejúspěšnější gymnastka, absolutní mistryně světa a držitelka několika dalších nejcennějších kovů ze světových soutěží, Hana Sitnianská-Mičechová. Ze zlaté medaile za absolutní vítězství z víceboje se společně s Hankou radovala nejen celá Praha, která hostila šampionát v roce 1965, ale i celá republika. Další zlatou medaili Hanka přidala ještě za sestavu s náčiním a bronz za sestavu bez náčiní. Když se Hanky novináři po závodě ptali, co by si nejvíce přála, chtěla, aby jí přišel zazpívat Waldemar Matuška. Chvíli trvalo, než se podařilo zpěváka sehnat, ale nakonec Waldemar velmi ochotně Hančino přání splnil a zpíval pouze pro novopečenou mistryni světa.

O dva roky později rozšířila Hanka svou sbírku cenných kovů o další titul mistryně světa za cvičení se švihadlem. A to vše zvládla už jako maminka malé Haničky.

Všichni, kdo jsme ji znali, víme, že byla vždy usměvavou, milou, optimistickou a příkladnou bojovnicí jak na sportovním kolbišti, tak i v osobním životě. Gymnastice zasvětila většinu svého života a proslavila ji u nás i zahraničí nejen jako velmi úspěšná závodnice, ale i jako úspěšná trenérka, která dovedla k medailovým úspěchům i Zuzanu Piskáčkovou-Záveskou. Obě dokázaly, že sestavy se švihadlem opravdu umí a Zuzka se stala právě ve cvičení se švihadlem pod vedením Hanky v roce 1977 v Basileji vícemistryní světa a o dva roky později na MS v Londýně vybojovala se stejným náčiním bronzovou medaili.

Kromě své závodní a trenérské kariéry uplatňovala Hanka své bohaté gymnastické zkušenosti i na poli mezinárodní rozhodčí, kde byla po dlouhá léta přijímána s velkým uznáním a respektem.

V roce 2003 byla vyhlášena nejlepší československou moderní gymnastkou všech dob a v roce 2008 uvedena do síně slávy Českého svazu moderní gymnastiky.

Během svého mnoholetého trenérského působení prošlo pod jejíma rukama stovky, ne-li tisíce gymnastických nadějí, které Hanka svým sportovním, ale zejména lidským příkladem navždy oslovila a dodnes na ni všechny její svěřenkyně s láskou vzpomínají, milují ji a milovat navždy budou, neboť taková osobnost, jakou Hanka byla, zůstane navždy v našich srdcích.

Na Hanu Mičechovou Sitnianskou nikdy nezapomeneme a v našich srdcích bude žít navždy. Nechť je i na věčnosti nehynoucím vzorem a osobností, která bude inspirovat další generace moderních gymnastek a její životní odkaz bude v moderní gymnastice přetrvávat na věky

Čest její památce!

Kondolenci lze poslat na adresu: Rodina Sitnianských, Jenišovská 7, 150 00 Praha 5.

Poslední rozloučení pro veřejnost je plánováno na sobotu mezi 11:30 až 13:00 hodin v kostele sv. Ignáce na Karově náměstí. Způsob rozloučení bude „průchozí formou“ aby se lidé neshromažďovali a jen tiše prošli a mohli projevit poctu. Poté je plánována veřejná mše. (Vše v režimu a podmínkách aktuálního epidemického stavu)